Przejdź do głównej zawartości

Spółka cywilna w przetargu


Spółka cywilna w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych traktowana jest tak samo jak konsorcjum, do którego zastosowanie mają przepisy wynikające z art. 23 Pzp (art. 58-60 nowej ustawy). Od statusu prawnego wspólników spółki oraz jej potencjału osobowego (np. czy zatrudnia pracowników) zależeć będzie katalog dokumentów, jakie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składa spółka oraz jej wspólnicy.

Kto reprezentuje SC w przetargu?

Spółkę reprezentuje pełnomocnik, którym może być jeden ze wspólników lub osoba przez nich wskazana. Dokument ustanawiający pełnomocnictwo (może to być także umowa spółki cywilnej, jeżeli zostały w niej określone zasady reprezentowania spółki) należy dołączyć do oferty.

Potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu

Wspólnicy spółki cywilnej, jako wykonawcy ubiegający się wspólnie o udzielnie zamówienia mogą wykazywać łącznie spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Wystarczające jest, że np. jeden ze wspólników wykaże spełnienie określonego warunku, co uznaje się za spełnianie warunku przez spółkę lub gdy dany warunek spełniony jest poprzez zsumowanie potencjałów wspólników np. zdolność finansowa. Należy jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia wynikające z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 4 maja 2017 r. ws. Esaprojekt, czy wyroku KIO z dnia 29 listopada 2016 r., KIO 2169/16.

Podstawy wykluczenia:

Oświadczenie, że wykonawca nie podlega wykluczeniu

Oświadczenie składa, każdy ze wspólników spółki cywilnej. W sytuacji, gdy wspólnikiem jest spółka kapitałowa (np. sp. z o.o.), wówczas oświadczenie podpisują osoby upoważnione do reprezentowania tej spółki.

Zaświadczenie z KRK

Zaświadczenie z KRK składają wspólnicy spółki cywilnej, przy czym w sytuacji gdy wspólnikiem spółki cywilnej jest spółka kapitałowa, wówczas (dla tej spółki) należy złożyć zaświadczenia dotyczące osób wymienionych w art. 24 ust. 1 pkt 14 Pzp (m.in. organ zarządzający, rada nadzorcza, prokurenci) oraz zaświadczenie dla tej spółki jako podmiotu zbiorowego.

Sama spółka cywilna nie jest natomiast podmiotem zbiorowym, w związku z czym nie będzie miała zastosowanie podstawa wykluczenia wskazana w art 24 ust. 1 pkt 21 Pzp, tak więc zaświadczenie KRK dla  spółki cywilnej jako podmiotu zbiorowego nie jest wymagane.

Zaświadczenie z ZUS

A/ Jeżeli wspólnicy spółki cywilnej sami odprowadzają składki na ZUS, a spółka cywilna nie zatrudnia pracowników wówczas zaświadczenie z ZUS składa wyłącznie każdy ze wspólników spółki cywilnej.

B/ Jeżeli wspólnicy spółki cywilnej sami odprowadzają swoje składki i jednocześnie spółka zatrudnia pracowników wówczas należy dostarczyć zaświadczenie na wspólników oraz na spółkę cywilną.

C/ Jeżeli spółka cywilna odprowadza składki na ZUS zarówno w odniesieniu do wspólników jak i zatrudnionych pracowników, wówczas należy dostarczyć zaświadczenie wystawione dla spółki cywilnej.

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego

Zaświadczenie składają wspólnicy spółki cywilnej jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto, spółka cywilna w świetle prawa podatkowego jest odrębnym podmiotem w zakresie podatku VAT i w sytuacji, gdy nie korzysta ze zwolnień z opodatkowania podatkiem VAT(np. uzależnionych od rocznego obrotu), wówczas w przetargu należy również złożyć zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu podatków wystawione na spółkę cywilną.

Odpis z KRS lub CEIDG

Stosowny dokument składa każdy ze wspólników spółki cywilnej.

Grupa kapitałowa

Oświadczenie o przynależności do grupy kapitałowej składa każdy ze wspólników spółki cywilnej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).