Przejdź do głównej zawartości

Doświadczenie zdobyte w konsorcjum

Na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 4 maja 2017 r. w sprawie C‑387/14 (tzw. Esaprojekt), zmianie uległa linia orzecznicza m.in. w zakresie oceny doświadczenia zdobytego przez członków konsorcjum w ramach wspólnie realizowanego zamówienia.
Dotychczasowe stanowisko Krajowej Izby Odwoławczej uznawało za niedopuszczalne ograniczenie możliwości wykazania się doświadczeniem przez uczestnika konsorcjum tylko do zakresu faktycznie realizowanych czynności. Innymi słowy, jeżeli w zamówieniu obejmującym budowę drogi i mostu, jeden z członków konsorcjum wykonywał tylko roboty związane z budową drogi a drugi tylko z budową mostu, to w innych postępowaniach każdy z nich mógł wykazywać się doświadczeniem obejmującym całość robót.

ETS w przywołanym wyroku orzekł, że nie jest dopuszczalne, by wykonawca biorący indywidualnie udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego polegał na doświadczeniu grupy wykonawców, której był członkiem przy innym zamówieniu publicznym, jeżeli faktycznie i konkretnie nie uczestniczył w jego realizacji.

Trzeba przyznać, że jest to stanowisko racjonalne, bowiem wykonawca nabywa realne doświadczenie nie przez sam fakt bycia członkiem grupy wykonawców i bez względu na to, jaki miał w tę grupę wkład, lecz wyłącznie poprzez bezpośredni udział w realizacji przynajmniej jednej z części zamówienia, do którego całościowego wykonania zobowiązana jest ta grupa wykonawców. Co za tym idzie, wykonawca nie może polegać, do celów wymaganego przez instytucję zamawiającą doświadczenia, na realizacji świadczeń przez innych członków grupy wykonawców, w których realizacji faktycznie i konkretnie nie brał udziału.

Jeżeli wykonawca powołuje się na doświadczenie zdobyte w ramach konsorcjum, to w wykazie robót powinien wyraźnie wskazać jaki zakres robót był przez niego faktycznie zrealizowany.

W przywołanym wyroku Trybunał zajął również stanowisko, m.in. odnośnie:
  • dopuszczalności powołania się – w ramach uzupełniania i wyjaśniania dokumentów – na zdolności podmiotu trzeciego przez wykonawcę, który w ofercie zadeklarował poleganie wyłącznie na własnych zdolnościach;
  • możliwości polegania na zdolnościach podmiotów trzecich poprzez sumowanie zdolności dwóch podmiotów, które samodzielnie nie mają wymaganej zdolności.

Zobacz:

Komentarze

  1. Polecam artykuł Piotra Pieprzycy "Doświadczenie konsorcjum a doświadczenie członka konsorcjum" dostępny w numerze 10/2017 Przetargów Publicznych. W podsumowaniu autor wskazuje na obowiązek weryfikacji w trakcie oceny ofert, faktycznego zakresu prac zrealizowanych przez konkretnego wykonawcę, który przedstawia referencje wystawione dla konsorcjum. Dopiero taka weryfikacja może potwierdzić, czy wykonawca spełnia warunek udziału w postępowaniu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podziel się opinią, napisz komentarz

Popularne posty z tego bloga

Spółka cywilna w przetargu

Spółka cywilna w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych traktowana jest tak samo jak konsorcjum, do którego zastosowanie mają przepisy wynikające z art. 23 Pzp (art. 58-60 nowej ustawy). Od statusu prawnego wspólników spółki oraz jej potencjału osobowego (np. czy zatrudnia pracowników) zależeć będzie katalog dokumentów, jakie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składa spółka oraz jej wspólnicy.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.