Przejdź do głównej zawartości

Zamówienia sektorowe udzielane przez jst - opinia UZP

Ustawa Pzp po nowelizacji z dnia 22 czerwca 2016 r. umożliwia, zgodnie z art. 132 ust. 1, stosowanie przepisów dotyczących zamówień sektorowych przez zamawiających, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt. 1-4. Rozszerzyła zatem krąg podmiotów uprawnionych do stosowania przepisów dotyczących zamówień sektorowych m.in. o jednostki sektora finansów publicznych.

Z treści art. 132 ust. 1 można wywnioskować, że jeżeli zamówienie jest udzielane w celu wykonywania jednego z wymienionych w tym przepisie rodzajów działalności, zamawiający (np. gmina) może skorzystać z dobrodziejstwa zamówień sektorowych - czyli stosować przepisy ustawy dopiero od progów unijnych.

W świetle opinii Urzędu Zamówień Publicznych, uprawnienie do stosowania przepisów dotyczących zamówień sektorowych nie wynika wyłącznie z przedmiotu zamówienia, ale wymagane jest aby dana jednostka faktycznie wykonywała działalność sektorową. Dodatkowo nie może istnieć inny podmiot (np. spółka komunalna, w której gmina posiada 100% udziałów), który tę działalność wykonuje.

Szczegółowe stanowisko UZP dostępne jest TUTAJ.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).