Przejdź do głównej zawartości

Niezgodność pomiędzy SIWZ i ogłoszeniem

W Informatorze UZP nr 3/2017 opisane zostało naruszenie polegające na podaniu w SIWZ i ogłoszeniu rozbieżnych informacji dotyczących terminu związania ofertą (w SIWZ 90 dni w ogłoszeniu 60 dni). Niezgodność ta istniała przez cały okres trwania postępowania.
Zgodnie ze stanowiskiem UZP opisana rozbieżność stanowi naruszenie art. 38 ust. 4a pkt pkt 1) lub 2) Pzp (w zależności od wartości szacunkowej postępowania).

Stosownie do regulacji zawartej w przywołanym przepisie, jeżeli w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego zmiana treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, zamawiający:
1) zamieszcza ogłoszenie o zmianie ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;
2) przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie dodatkowych informacji, informacji o niekompletnej procedurze lub sprostowania, drogą elektroniczną, zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie - jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.
 
W wyniku przeprowadzonej kontroli Prezes UZP stwierdził, że skoro ww. przepis w przypadku zmian w SIWZ wymaga zmiany ogłoszenia o zamówieniu, to tym bardziej niezgodność treści tych dokumentów od początku wymaga zmiany ogłoszenia.
 
Zamawiający, zamieszczając w treści ogłoszenia o zamówieniu zapisy od początku niezgodne z treścią SIWZ narusza art. 38 ust. 4a pkt 1) lub 2) Pzp.

Korekta finansowa
Nie każda niezgodność treści SIWZ z ogłoszeniem musi oznaczać konieczność wymierzenia korekty finansowej - istotne znaczenie będzie miała waga rozbieżnych informacji dla potencjalnych wykonawców. Z pewnością zagrożenie korektą będzie duże w przypadku, gdy niezgodność będzie dotyczyła np. terminu składania ofert, warunków udziału czy terminu wykonania zamówienia. W takiej sytuacji zastosowanie będzie miał wskaźnik nr 17 - "Niedozwolona modyfikacja SIWZ lub zapytania ofertowego" w wysokości 10%, z możliwością obniżenia do 5%.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).