Przejdź do głównej zawartości

KIO 2418/19 - Skan gwarancji ubezpieczeniowej podpisany podpisem elektronicznym

Czy załączenie do oferty skanu gwarancji ubezpieczeniowej, potwierdzonego podpisem kwalifikowanym, można uznać za prawidłową formę złożenia wadium?

Zgodnie z treścią wyroku KIO 2418/19 z 12 grudnia 2019 r. TAK.

W przypadku, którego dotyczy wyrok wadium zostało złożone jako skan dokumentu, opatrzony następnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym wykonawcy. Zamawiający, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7b) odrzucił ofertę uznając, że wadium zostało wniesione w sposób nieprawidłowy.

Jak wynika z oświadczenia firmy ubezpieczeniowej fizyczne posiadanie oryginału gwarancji nie jest potrzebne, a do realizacji wypłaty z gwarancji wystarczające jest skierowanie do Gwaranta wezwania do zapłaty ze strony Beneficjenta działającego przez osoby umocowane w terminie obowiązywania gwarancji, w którym powołają się na gwarancję wystawioną na jego rzecz i istnienie przesłanki do wypłaty z jej tytułu.

Dodatkowo skład orzekający zwrócił uwagę, że przesądzenie o skuteczności zabezpieczenia oferty wadium za pomocą spornej gwarancji znajduje również normatywne uzasadnienie. Zgodnie z przepisem § 5 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 27 czerwca 2017 r. w sprawie użycia środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz udostępniania i przechowywania dokumentów elektronicznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1320 ze zm.) jeżeli oryginał dokumentu lub oświadczenia, o których mowa w art. 25 ust. 1 Pzp, lub inne dokumenty lub oświadczenia składane w postępowaniu o udzielenie zamówienia (podkreślenie Izby), nie zostały sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, wykonawca może sporządzić i przekazać elektroniczną kopię posiadanego dokumentu lub oświadczenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).