Przejdź do głównej zawartości

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).
W tej kwestii wypowiedział się Urząd Zamówień Publicznych, który wskazał m.in., że w oparciu o art. 5 c ust. 1 ustawy Pzp w przypadku zamówień udzielanych na zasadach ogólnych, obejmujących co najmniej dwa rodzaje zamówień spośród zamówień na roboty budowlane, usługi lub dostawy – do jego udzielenia stosuje się przepisy dotyczące tego rodzaju zamówienia, który odpowiada jego głównemu przedmiotowi. Zgodnie z wyjaśnieniem UZP w pierwszej kolejności zamawiający powinien zatem ustalić, które ze świadczeń ma charakter główny, a następnie zastosować przepisy odpowiednie dla tego rodzaju zamówienia.

Pomocny przy dokonaniu oceny może być również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 maja 2016 r., Sygn. akt II GSK 70/15, zgodnie z którym "roboty budowlane związane z instalacją kolektorów słonecznych są świadczeniami mającymi - przy ich dostawie - charakter uboczny, dodatkowy, roboty te służą jedynie umożliwieniu korzystania z nabywanego urządzenia poprzez jego instalację. Instalacja stanowi, co prawda, element niezbędny do uruchomienia urządzenia, ale sama nie tworzy odrębnego celu zamówienia. To dzięki nabyciu kolektorów słonecznych oraz innych składników możliwe było ich rozmieszczenie i instalacja w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, gdyby nie nabycie tych urządzeń roboty budowlane nie miałyby miejsca. Niewątpliwie celem zamówienia było dostarczenie kolektorów słonecznych (mienia ruchomego), które bez szkody dla ich normalnego korzystania można przemieścić w inne miejsce”.


POBIERZ:

Komentarze

  1. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla osób zainteresowanych dofinansowaniem na panele fotowoltaiczne, zapraszamy do przeczytania artykułu:
    https://24fotowoltaika.pl/fotowoltaika-dofinansowanie-2019-2020-moj-prad/

    OdpowiedzUsuń
  3. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Merytoryczny artykuł, super dzięki
    __________________________
    https://solarled.pl/lampy-ogrodowe-solarne

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystkie informacje i porady jak najbardziej przydatne! Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Wybór odpowiedniej firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi ma ogromne znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Merytorycznie i przejrzyście. Dzięki za artykuł. Tomek

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeden z lepszych artykułów na ten temat, jakie ostatnio miałem okazję czytać. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podziel się opinią, napisz komentarz

Popularne posty z tego bloga

Spółka cywilna w przetargu

Spółka cywilna w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych traktowana jest tak samo jak konsorcjum, do którego zastosowanie mają przepisy wynikające z art. 23 Pzp (art. 58-60 nowej ustawy). Od statusu prawnego wspólników spółki oraz jej potencjału osobowego (np. czy zatrudnia pracowników) zależeć będzie katalog dokumentów, jakie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składa spółka oraz jej wspólnicy.

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.