Przejdź do głównej zawartości

Nowy taryfikator korekt finansowych

Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania jego przepisów do zapisów  decyzji Komisji z dnia 14 maja 2019 r. C(2019) 3452 w sprawie określenia i zatwierdzenia wytycznych dotyczących określania korekt finansowych dokonywanych przez Komisję w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię w ramach zarządzania dzielonego, w przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących zamówień publicznych.

Tabela stanowiąca załącznik do Rozporządzenia stanowi przeklejkę z tabeli załączonej do ww. decyzji KE, dlatego nie będę się rozpisywał o zmianach tylko odeślę do artykułu, w którym te najbardziej istotne zmiany już opisałem (Nowe Wytyczne KE dotyczące określania korekt finansowych).

Ważne jest, że zapisy nowego rozporządzenia będą stosowane do zamówień wszczętych po dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. od dnia 4 sierpnia 2020 r.


Na marginesie dodam, że będzie tak tylko w teorii bowiem Instytucja Audytowa, stosuje zapisy ww. decyzji Komisji (a zatem nowe bardziej rygorystyczne stawki korekt lub zupełnie nowe kategorie nieprawidłowości) już od 1 lipca 2019 r.
Pomimo tego, że Instytucje Zarządzające zobowiązane są do stosowania zapisów nowego rozporządzenia od 4 sierpnia 2020 r., to w celu zagwarantowania spójności w określaniu wysokości procentowych stawek korekty nakładanych przez IA, rezygnują z możliwości obniżania korekty i stosują stawki wynikające z decyzji KE, dla kontroli przeprowadzonych po 1 lipca 2019 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).