Przejdź do głównej zawartości

Zasada konkurencyjności a zamówienia bagatelne po 1 stycznia 2021 r.


Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26.10.2020 r., znak DKF-IV.7517.80.2020.DS od 1 stycznia 2021 r. dla zamawiających publicznych zmieniają się zasady udzielania zamówień, których wartość nie przekracza 130 tys. PLN i jest większa niż 50 tys. PLN netto.

Beneficjenci będący zamawiającymi publicznymi będą udzielać od dnia 1 stycznia 2021 r. zamówień bagatelnych zgodnie z właściwymi przepisami Pzp, a nie jak dotychczas (w większości przypadków) w oparciu o zasadę konkurencyjności.

Oznacza to, że zamawiający publiczny udzielający zamówienia bagatelnego ma obowiązek:

  • zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu bagatelnym w Biuletynie Zamówień Publicznych (art. 267 ust. 1 i ust. 2 pkt 9) przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, za pomocą formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego UZP (art. 269 ust. 1) wraz z przekazaniem potencjalnym wykonawcom informacji o zamiarze udzielenia tego zamówienia (art. 268);
  • postępowania zgodnie z art. 271 ust. 1-3 Pzp w przypadku zmiany treści ogłoszenia;
  • sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach (art. 82).

W związku z tym, że Pzp jest prawem powszechnie obowiązującym, zgodnie zaleceniami Ministerstwa, nie należy nakładać na zamawiających publicznych udzielających zamówień bagatelnych dodatkowych wymogów związanych z zasadą konkurencyjności. Oznacza to jednak, iż z uwagi na brak w Pzp procedury udzielania zamówień bagatelnych, beneficjenci będą najprawdopodobniej ją określać samodzielnie, np. w regulaminie wewnętrznym.

Beneficjenci niebędący podmiotem publicznym udzielają zamówień w oparciu o zasadę konkurencyjności.

Komentarze

Prześlij komentarz

Podziel się opinią, napisz komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).