Przejdź do głównej zawartości

Jakich dokumentów żądać powyżej progów unijnych - opinia UZP do art. 26 ust. 1 Pzp


Konsekwencją tezy zawartej w kultowym, w niektórych kręgach, wyroku KIO/KU 20/17 z dnia 26 maja 2017 r. był problem z interpretacją art. 26 ust. 1 ustawy Pzp. Zdaniem części zamawiających, w postępowaniach prowadzonych w oparciu o procedurę "unijną", potwierdzeniem braku podstaw wykluczenia (w oparciu o przesłanki obligatoryjne i wybrane przez zamawiającego fakultatywne) może być wyłącznie oświadczenie własne wykonawcy, złożone na formularzu JEDZ.

Poniższa opinia, wydana na wniosek jednej z Instytucji Zarządzających, wskazuje, że zaprezentowane na wstępie podejście nie jest właściwe.

Opinia ta potwierdza i doprecyzowuje stanowisko UZP zaprezentowane w na stronie internetowej Urzędu, pt. "Dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw wykluczenia. Aktualność dokumentów w świetle nowelizacji ustawy Pzp", zgodnie z którym w postępowaniach powyżej tzw. progów unijnych zamawiający, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, ma obowiązek żądać od wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia w odniesieniu do obligatoryjnych podstaw wykluczenia oraz określonych przez siebie fakultatywnych podstaw wykluczenia.

Ponadto, Urząd wyjaśnił również, że przepis § 2 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia miał na celu ograniczenie powielania oświadczeń składanych przez wykonawców w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a nie zastępowanie dokumentów wydawanych przez odpowiednie organy, jak np., informacja z KRK oświadczeniem własnym wykonawcy.

TREŚĆ OPINII UZP

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).