Przejdź do głównej zawartości

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Zgodnie z uchwałą NSA I FPS 1/13 z dnia 24.06.2013 r. gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług VAT. Ma to szczególne znaczenie dla beneficjentów funduszy unijnych, w sytuacji gdy gmina przekazywała w zarząd infrastrukturę powstałą w wyniku realizacji projektu właśnie swojemu zakładowi budżetowemu.
W takim przypadku sam beneficjent (gmina) nie prowadził sprzedaży opodatkowanej, w związku z czym nie miał prawa do odzyskiwania VAT, który w projekcie był wydatkiem kwalifikowanym (pomimo tego, że infrastruktura była użytkowana przez zakład budżetowy, który zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym dotychczas przez Izby Skarbowe oraz Ministerstwo Finansów, był uznawany za podatnika VAT).

Sąd stwierdzając, iż gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT, dał wyraz temu, że faktury wynikające ze sprzedaży opodatkowanej winny być wystawiane przez gminę, co z kolei czyni ją podatnikiem VAT i ma przełożenie na możliwość odzyskiwania tego podatku, a w efekcie również na jego kwalifikowalność.
Gmina - stając się podatnikiem VAT -  zyskuje możliwość odzyskania podatku naliczonego, co w świetle obowiązujących przepisów dotyczących funduszy strukturalnych, obliguje ją do zwrotu VAT dofinansowanego uprzednio w ramach projektu.

W opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, ewentualna odpowiedzialność beneficjenta powinna być w tym przypadku ograniczona wyłącznie do zwrotu tej części środków, która odpowiada kwocie VAT, jaką beneficjent może odzyskać po uchwale NSA (beneficjent może odzyskiwać VAT w określonym horyzoncie czasowym, przy czym jest to proces rozłożony na lata, w związku z tym upływ czasu ma wpływ na wielkość kwoty możliwej do odzyskania). Ministerstwo wskazuje również, że nie należy obarczać beneficjenta odsetkami, gdyż powodem zwrotu środków jest niezależna od niego zmiana wieloletniej linii interpretacyjnej przepisów.


Komentarze

Prześlij komentarz

Podziel się opinią, napisz komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).