Przejdź do głównej zawartości

Jakie dokumenty potwierdzają brak podstaw do wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 15 pzp?

Poniżej udostępniam pismo Urzędu Zamówień Publicznych dotyczące kwestii dokumentów, jakich zamawiający może żądać od wykonawców na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia na podstawie art 24 ust. 1 pkt 15 pzp.
Zgodnie z tym przepisem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawcę, wobec którego wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję administracyjną o zaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, chyba że wykonawca dokonał płatności należnych podatków, opłat lub składek wraz z odsetkami lub grzywnami lu zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności.
Zapewne, ze względu na odwołanie się w tym przepisie do składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz podatków zamawiający wymagają zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz zaświadczenia właściwej jednostki terenowej ZUS lub KRUS.
W odniesieniu do przywołanego przepisu, a także w świetle stanowiska UZP są to dokumenty niewłaściwe, bowiem w świetle § 5 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Rozwoju ws. rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia, może żądać jedynie oświadczenia wykonawcy o braku wydania wobec niego prawomocnego wyroku sądu lub ostatecznej decyzji administracyjnej o zaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Dopiero w przypadku wydania takiego wyroku wykonawca może przedstawić dokumenty potwierdzające dokonanie płatności tych należności wraz z odsetkami lub grzywnami lub zawarcie wiążącego porozumienia w sprawie spłat tych należności.


Komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Podziel się opinią, napisz komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).