W celu oceny zdolności finansowej wykonawcy, zamawiający może wymagać od niego m.in. posiadania środków finansowych lub zdolności kredytowej na określoną przez zamawiającego wartość. Potwierdzeniem spełniania powyższego warunku będzie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, informacja banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, w okresie nie wcześniejszym niż 1 miesiąc przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
O ile wysokość posiadanych środków na rachunku bankowym raczej nie rodzi wątpliwości interpretacyjnych, to już zdolność kredytowa nie jest taka oczywista.
Nie każda informacja z banku lub SKOK będzie bowiem potwierdzać zdolność kredytową.
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy z informacji banku lub SKOK wynika, że wykonawca ma przyznany np. kredyt obrotowy/odnawialny do określonego limitu, a jednocześnie nie wskazano, w jakim stopniu ten limit jest wykorzystany. Dokonując oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu zamawiający, w oparciu tylko o taką informację nie wie, czy wykonawca spełnia określone wymagania i powinien w trybie art. 26 ust. 3 Pzp wezwać go do złożenia nowego dokumentu ewentualnie uzupełnienia o informacje, które pozwolą zweryfikować spełniania warunku (np. informację o stanie wykorzystania limitu kredytowego).
Z
treści dokumentu składanego w celu wykazania zdolności finansowej winno
wynikać, że wykonawca dysponuje zdolnością kredytową na określoną w SIWZ wysokość.
Oznacza to możliwość dysponowania w pełni kredytem w wymaganej wysokości (KIO 1705/14).
Ponadto, jak wskazano w wyroku KIO 2797/14 kwota zdolności kredytowej podlega obniżeniu o uprzednio zaciągnięte i dotychczas niespłacone kredyty, te bowiem stanowią swoiste reduktory kwoty pełnej zdolności kredytowej.
Wybór oferty wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, w przypadku zamówień udzielanych w ramach projektów dofinansowanych ze środków UE będzie podlegał, na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo związanych z udzielaniem zamówień, korekcie finansowej (wskaźnik nr 24 - Naruszenia w zakresie wyboru najkorzystniejszej oferty), której maksymalna wysokość może wynieść nawet 25% wartości zamówienia.
Zdolność kredytowa jest bardzo ważna - zwłaszcza gdy staramy się o kredyt na jakąś inwestycję w firmie. Często niestety nie posiadamy własnego wkładu finansowego i staramy się o kredyt.
OdpowiedzUsuńA czy zdolność kredytowa uzależniona jest od naszego wieku? Spotkałem się z taką opinią i ciekawi mnie czy jest to prawda. Wiem oczywiście, że liczy się przede wszystkim nasza historia w BIKu oraz BIGu. Warto nie mieć żadnych zaległości finansowych jeżeli chcemy mamy w planach starać się w późniejszym czasie o kredyt.
OdpowiedzUsuńW przypadku zdolności kredytowej sprawdzanej na potrzeby udziału w przetargu wiek nie ma znaczenia.
UsuńJa słyszałem, nie wiem oczywiście na ile to prawda, że w przypadku kredytu hipotecznego, nasza zdolność kredytowa to stukrotność pensji. Jest może tu ktoś kto mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć tej informacji?
OdpowiedzUsuń