Przejdź do głównej zawartości

S-Z

SIMIK - System Informatyczny Monitoringu i Kontroli (SIMIK) to system komputerowy,  służący  zarządzaniu, monitorowaniu, kontroli i ocenie wszystkich krajowych i regionalnych programów operacyjnych  współfinansowanych ze środków europejskich. Do systemu  wprowadzany jest każdy wniosek o dofinansowanie, który pozytywnie przeszedł ocenę formalną, a następnie wszelkie dane związane z dalszym jego losem (umowa o dofinansowanie, aneksy, wnioski o płatność, sprawozdania, kontrole, itp.).

Taryfikator - w przypadku funduszy unijnych jest to potoczna nazwa dokumentu „Wymierzanie korekt finansowych za naruszenia prawa zamówień publicznych związane z realizacją projektów współfinansowanych ze środków funduszy UE”. Jest to dokument regulujący zasady wymierzania korekt finansowych za nieprawidłowości przy udzielaniu zamówień publicznych, współfinansowanych ze środków funduszy UE.

zobacz więcej:

Trwałość projektu/ Okres trwałości - Trwałość jest to zdolność do zachowania rezultatów po przerwaniu udzielania wsparcia zewnętrznego. O ile projekt jest ograniczony czasowo, o tyle korzyści powinny być czerpane nadal i powinna istnieć możliwość rozwijania działań przez długi okres po zakończeniu projektu bez konieczności uzyskania wkładu z zewnątrz. Zgodnie z treścią art. 57 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 trwałość projekt musi być zachowana przez okres 5 lat od daty zakończenia projektu. W przypadku projektów realizowanych w celu utrzymania inwestycji lub miejsc pracy stworzonych przez MŚP, okres, o którym mowa powyżej, wynosi 3 lata od daty zakończenia projektu. Pojęcie „trwałości projektu” rozumiane jest jako niepoddanie projektu tzw. Znaczącej modyfikacji, tj.:
  1. modyfikacji mającej wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu lub powodującej uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny, oraz
  2. wynikającej ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej.
Znacząca modyfikacja oznacza jednoczesne spełnienie co najmniej jednego z warunków wymienionych w pkt. 1 i co najmniej jednego z warunków wymienionych w pkt. 2.

Obowiązek utrzymania rezultatów danej inwestycji przez okres trwałości dotyczy wyłącznie projektów infrastrukturalnych oraz projektów, w których dokonywany jest zakup sprzętu lub wyposażenia.
 
Zobacz więcej:
Uszczegółowienie programu operacyjnego - to szczegółowe rozwinięcie zapisów programu operacyjnego,  zawierające informacje nt. poszczególnych priorytetów, działań i/lub schematów. Jest to podstawowe źródło wiedzy dla beneficjentów, z którego mogą się dowiedzieć (dla poszczególnego działania/schematu) m.in.: kto może się ubiegać o dofinansowanie, na jaki cel mogą być przeznaczone środki, jaki jest poziom dofinansowania, jakie są ograniczenia dofinansowania (minimalna/maksymalna wartość projektu, minimalna/maksymalna kwota wsparcia).

Zobacz także:

Wniosek o dofinansowanie - dokument przedkładany przez potencjalnego beneficjenta do instytucji ogłaszającej nabór wniosków (instytucji wdrażającej/zarządzającej)  w celu uzyskania środków finansowych na realizację projektu w ramach danego programu operacyjnego.

Wniosek o płatność - dokument przedkładany przez Beneficjenta do Instytucji Zarządzającej/Wdrażającej w celu refundacji poniesionych kosztów/rozliczenia zaliczki.

Wskaźniki produktu - odnoszą się wprost do przedmiotu inwestycji i mierzą zrealizowane zadania w ramach projektu, np. w projekcie dotyczącym budowy drogi wskaźnikiem produktu będzie długość wybudowanych dróg.

Wskaźniki rezultatu - Są to wskaźniki, które mierzą bezpośrednie efekty realizowanych zadań, np. w projekcie dotyczącym budowy wodociągu wskaźnikiem rezultatu będzie ilość osób podłączonych do sieci wodociągowej. Efekty te powinny pojawić się natychmiast lub w pewnym okresie po zrealizowanym zadaniu. Wskaźnik rezultatu informuje o  zmianach, jakie nastąpiły w wyniku wcielenia w życie danego przedsięwzięcia.

Zobacz także:
Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie warunków gromadzenia i przekazywania danych w formie elektronicznej 

Wydatek kwalifikowany - wydatek lub koszt poniesiony przez beneficjenta w okresie kwalifikowalności w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków UE zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie projektu oraz zasadami kwalifikowania wydatków określonymi w stosownych dokumentach (np. Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013).

Wydatek niekwalifikowany - wydatek lub koszt niekwalifikujący się do refundacji ze środków przeznaczonych na realizację projektu, finansowany w całości ze środków własnych beneficjenta. 

Zobacz także:

Zaliczka - określona część kwoty dofinansowania przekazana Beneficjentowi na podstawie wniosku o płatność zaliczkową przez Instytucję Zarządzającą/Wdrażającą przed dokonaniem wydatków na realizację Projektu, w jednej lub kilku transzach, rozliczana za pomocą wniosku o płatność.

Zobacz także:

Zasada n+2/n+3 - jedna z reguł zarządzania finansowego publicznymi środkami wspólnotowymi, stanowiąca, że Komisja Europejska anuluje automatycznie część zobowiązania, które nie zostało uregulowane przez płatność zaliczkową lub dla którego KE nie otrzymała wniosku o płatność, do końca drugiego roku po roku dokonania zobowiązania, lub po terminie późniejszej decyzji KE wymaganej do autoryzowania działania. Oznacza ona, że państwo członkowskie, które do końca roku n+2 złożyło wnioski o płatność, opiewające na kwotę mniejszą niż roczna transza środków alokowanych w roku n, bezpowrotnie traci kwotę różnicy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacje fotowoltaiczne/solarne - dostawa czy robota budowlana

Częsty problem podczas przygotowywania przetargu na zakup paneli fotowoltaicznych/instalacji solarnych to wybór właściwego rodzaju zamówienia: robota budowlana a może usługa. Ze względu na różnice w wysokości progów unijnych kwestia dość istotna, bo skutkująca wyborem miejsca publikacji ogłoszenia o zamówieniu (publikator unijny bądź BZP).

Jak oswoić wskaźniki produktu i rezultatu

Wskaźniki produktu i rezultatu służą monitorowaniu najważniejszych efektów zrealizowanego projektu. Beneficjent jest zobowiązany osiągnąć, a następnie przez okres trwałości  utrzymać określone we wniosku o dofinansowane wartości wskaźników. Stanowią one zatem istotny element w procesie realizacji projektu.

Nowe Wytyczne KE dotyczące określania korekt finansowych

W dniu 14 maja 2019 r. Komisja Europejska przyjęła decyzję nr C(2019) 3452 ustanawiającą Wytyczne dotyczące określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię w przypadku nieprzestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących zamówień. Polska wersja językowa została opublikowana w dniu 12.11.2019 r.